Poliüretan Nedir

 

 Bir poliol ve bir izosiyanatın uygun şartlarda ve gerekli
 katkı maddeleri ile reaksiyona sokulmasıyla oluşan polimerlerdir. 

Poliüretan malzemesi, bir poliolün bir diizosiyanat ile uygun katalizörler ve katkı maddeleri varlığında reaksiyona sokulmasıyla oluşturulur.

 1. Bileşen (Component A): Poliol 
 2. Bileşen (Component B): İzosiyanat

Poliol: Polieter veya poliester bazlı poliollerle, bunların içerisine uygun oranlarda konulan katalist, silikon, renklendirici, kabartıcı ajan ve diğer kimyasalların oluşturduğu bir karışımdır. Bu karışımlar bünyelerinde serbest hidroksil (OH) taşırlar. 

Poliüretan karbamat bağlantıları ile birleştirilen organik üniteler zincirinden oluşan bir polimerdir. Esnek ve esnemeyen köpükler, dayanıklı elastomerler ve yüksek performanslı yapıştırıcılar, sentetik lifler, contalar, halıların alt kısmı ve sert plastik yapımında kullanılırlar.

Esnek poliüretan köpükler, poliüretan süngerler olarak da bilinirler ve yataklarda, mobilyalarda konfor malzemesi olarak vazgeçilmezdir.

Esnemeyen köpükler ise daha çok ısı ve ses izolasyonunda kullanılırlar.

 

Hammaddeler

 

Poliüretan yapmak için ana bileşenler di- ve tri - izosiyanat’lar ve poliol’lerdir. Polimerin işlenmesine yardımcı olmak veya polimerin özelliklerini değiştirmek için başka malzemeler de eklenir.

 

İzosiyanatlar

 

Poliüretan yapımında kullanılan izosiyanatın her molekülünde iki veya daha çok izosiyanat grubu vardır. En çok kullanılan izosiyanatlar, aromatik diizosiyanatlar, toluen diizosiyanat (TDI) ve metilen difenil diizosiyanat (MDI)'dır.

TDI ve MDI genellikle diğer izosiyanatlardan daha ucuz ve daha reaktiftir. Endüstriyel tip TDI ve MDI izomerlerin karışımlarıdır ve MDI genellikle polimerik malzemeler içerir.

Köpüklerin, esnek köpük (örn. kalın döşemelik yatak köpüğü veya kalıplanmış araba koltuk köpüğü),[1] sert köpük (örn. buzdolabı ısı yalıtım köpüğü) ve elastomerler (örneğin ayakkabı tabanları) vb. gibi kullanım alanları vardır.

Kısmen poliollerle reaksiyona sokularak veya izosiyanatların uçuculuğu azaltmak için başka malzemeler katarak, işlemeyi kolaylaştırmak veya nihai polimerlerlerin özelliklerini geliştirmek için donma sıcaklık noktaları düşürerek izosiyanatların yapısı değiştirilebilir.

 

Polioller

 

Polioller, epoksitlerin reaksiyonu ile aktif hidrojen içeren bileşikler kullanılarak yapılan polieter polioller olabilir. Polyester polioller çok fonksiyonlu karboksilik asitleri ve polihidroksil bileşiklerinin polikondensasyonu ile yapılır. Son kullanımlarına göre ayrıca sınıflandırılabilirler.

Daha fazla molekül ağırlıklı polioller (2000 ila 10000 arasındaki molekül ağırlıkları olanlar) daha esnek poliüretanlar yapmak için kullanılırken daha az molekül ağırlıklı polioller (300 ila 700 arasındaki molekül ağırlıkları olanlar) daha sert ürünler yapar.

 

 Poliüretanın Genel Özellikleri

 

 • Çatlamaya , yırtılmaya ,  kırılmaya ve şişmelere karşı dirençlidir.

 • İyi bir aşınma direnci sağlar.

 • Gerilme ve sıkışmaya dayanabilmektedir.

 • Çok çeşitli sıcaklıklara dayanabilir.

 • Kimyasallara karşı dirençlidir.

 

Kullanım Alanları

 

 • İnşaat ve yapı sektöründe

 • Mobilya sektöründe

 • Ambalajlama sektöründe

 • Evlerin çatılarında

 • Soğuk gıda depoları

 • Makine ve elektronik sektörlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

 • Yapıştırma ve bağlama işlemleri için de PU köpük cinslerini gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Bu işlemle için hem tek bileşenli hem de çift bileşenli PU köpükler piyasada bulunmaktadır. Poliüretan köpük cinsleriyle yapılacak yapıştırma işlemleri özel bir alan gerektirmez. PU köpükler kısa sürede kürleştiği için fazla vakit almaz, çevreye karşı duyarlıdır, solvent içermez. Uygulama basittir ve sonrasında temizlik gerektirmez, özellikle de ambalaj ya da tabanca ile uygulama yapılacaksa. Aynı zamanda da muadillerine göre çok daha uygun fiyatlı bir yapıştırıcıdır. Buna rağmen en güçlü yapıştırıcılardan bir tanesidir.

Whatsapp